EMG


Pracownia EMG – Chojnice

Badania wykonuje specjalista nerolog Joanna Drat-Gzubicka. Posiada certyfikat Polskiego Towarzystwa Neurofizjologii Klinicznej na wykonywanie badań EMG. Więcej informacji o lekarzu.  Pracownia wyposażona jest w dwa aparaty do wykonywania badań: aparat Keypoint-NET firmy DANTEC i aparat Neuro-MEP.NET firmy NEUROSOFT.

Ogólne informacje o badaniach

Elektromiografia (EMG) to badanie, które pozwalają ocenić czynność mięśni. W zakres badania w zależności od wskazań wchodzi również ENG – badanie przewodnictwa w nerwach obwodowych oraz próba miasteniczna ( próba nużliwości) służąca do oceny złącza nerwowo-mięśniowego. Wszystkie te badania są wykonywane w naszej pracowni.

Elektroneurografia – ENG  to badanie przewodnictwa nerwowego za pomocą stymulacji elektrycznej nerwów. Badanie pozwala na ocenę uszkodzeń pojedynczych nerwów np. w zespołach uciskowych (zespół cieśni nadgarstka, zespół rowka nerwu łokciowego, zespół cieśni stępu, ucisk nerwu strzałkowego w okolicy główki strzałki), określenie poziomu uszkodzenia nerwu np. po urazie. Służy również do badania uogólnionych uszkodzeń nerwów – polineuropatii np. cukrzycowej czy po chemioterapii. Badanie pozwala też ocenić transmisję nerwowo-mięśniową za pomocą próby miastenicznej. Badanie ENG pomaga zlokalizować poziom i rodzaj uszkodzenia nerwów i określić nasilenie zmian patologicznych. Jest powtarzalne i dzięki temu umożliwia ocenę dynamiki procesu chorobowego.

Elektromiografia – EMG jest badaniem, które pozwala ocenić czynność mięśni. Pozwala wykryć obecność takich schorzeń jak miopatia lub neurogenne uszkodzenie mięśni. Pozwala ocenić rodzaj, lokalizację i stopień uszkodzenia mięśni. Jest badaniem małoinwazyjnym, wymaga użycia elektrody igłowej (elektrody są jednorazowe).

Sposób przygotowania do badania:

  • skórę przed badaniem należy umyć wodą z mydłem,
  • pacjent przed badaniem nie powinien używać kremów ani balsamów do pielęgnacji skóry ( NIE należy NATŁUSZCZAĆ skóry przed badaniem!)
  • zalecane jest aby w okresie zimowym przyjść na badanie na tyle wcześniej, aby zziębnięte kończyny zdążyły się ogrzać,
  • na badanie nie trzeba przychodzić na czczo

Ważne informacje:

  • pacjent ze stymulatorem serca może mieć wykonane badanie EMG, przeciwskazaniem do badania jest jednak posiadanie kardiowertera
  • na 3 dni przed badaniem mięśni należy odstawić leki przeciwkrzepliwe (za zgodą lekarza prowadzącego), do badań nerwów nie ma potrzeby odstawiania leków
  • na 24 godziny przed wykonaniem próby miastenicznej należy odstawić  Mestinon, Mytelase oraz Polstygminę.